Nová telefonní čísla do knihovny: dospělé 608 883 212, dětské 608 886 542

Dnes otevřeno: Pro dospělé: 9 - 17, Děti a mládež 12 - 16 Týdenní pracovní doba

Co vás může knihovna naučit?

Virtuální univerzita třetího věku

Posluchači VU3V se statusem důchodce studují v tříletém programu nazvaném „Svět kolem nás II.“ a rozčleněném do šesti semestrů. Garantem studijního programu je Česká zemědělská univerzita. Nabídka kurzů se tematicky různí napříč přírodou, společností, hobby a uměním dneška i dob dávno minulých. Setkání „studentů“ VU3V probíhá vždy jednou za 14 dní v úterý v knihovně, každý kurz obsahuje šest přednášek. Posluchači společně sledují předtočenou přednášku, vypracovávají úkoly a testy. Setkání jsou příležitostně doplněna například výletem do terénu nebo speciálními domácími úkoly k tématu, které pro skupinu vymýšlí lektorka VU3V a ředitelka knihovny v jedné osobě, Mgr. Jitka Šedinová. Po absolvování šesti různých kurzů získávají studenti Osvědčení o absolutoriu VU3V, přičemž se mohou zúčastnit slavnostní promoce v aule ČZU v Praze. Zájemci o pokračování ve studiu se přihlašují do nového cyklu přednášek.

Semilská mini univerzita

Témata virtuální univerzity třetího věku jsme velmi rychle vyčerpali, proto všem zvídavým a po vzdělání dychtícím nabídneme od rod školního roku 2023/2024 Semilskou mini univerzitu. Snažíme se vybírat atraktivní témata na doplnění nabídky České zemědělské univerzity a zaměřovat je na regionální prostředí. Další téma právě vybíráme.

Trénování paměti

Žádanou stálicí mezi vzdělávacími aktivitami knihovny je Trénování paměti, interaktivní kurz s trenérkou paměti II. stupně certifikovanou Českou společností pro trénování paměti a mozkový jogging, Růženou Buchtovou. Trénink paměti je kombinací kognitivního tréninku a relaxujících psychomotorických cvičení se zapojením různých her. Účastníci si prostřednictvím koncentračního cvičení a používáním komplexních paměťových strategií (jako asociace a vizualizace) ve spojení s paměťovými technikami ověří, že jejich paměť je funkční. Trénink paměti prospěje každému bez rozdílu. Po úspěšném ukončení kurzu můžete navštěvovat klub absolventů, který při knihovně funguje, a nadále rozvíjí získané paměťové strategie.

Kurz českého znakového jazyka

Kurz akreditovaný MPSV ČR pořádá Centrum zdravotně postižených Libereckého kraje ve spolupráci s Městskou knihovnou Semily. Úspěšní absolventi získají po ukončení kurzu osvědčení. Lektor kurzu: Mgr. Karel Redlich, Dis. Náplní kurzu je lexikální a gramatická stránka jazyka, jazykové a komunikační kompetence, komunikace s rodilými mluvčími (neslyšící hosté). Kurz aktuálně probíhá. O termínu nového kurzu vás budeme informovat!

Čtenářský klub pro děti a mládež

Je ti 8 – 12 let? Líbí se ti knížky? Chceš se ponořit do jiných světů na jejich stránkách a prožívat fantastické příběhy? Máš chuť dozvědět se, co si o knížce myslí ostatní a podělit se o své myšlenky? Přihlas se do čtenářského klubu v knihovně! Klub vede knihovnice Jana Baánová a těšit se můžeš na skvělý výběr nových titulů, tematické hry a tvoření a především na neuvěřitelné zážitky na stránkách knih! Schůzky probíhají každé pondělí od 16 hodin.

Počítačové kurzy

Jak na počítač? Chcete začít „kamarádit“ s počítačem a nevíte si rady? Cílem kurzu je usnadnit vám první kroky, ukáže vám základy e-mailové komunikace a vyhledávání na internetu. (Notebooky zapůjčíme.) Jak na tablet? Kurz je určen úplným začátečníkům. Pomůže vám zbavit se strachu, naučí vás zacházet s tabletem, ukáže, jak si nainstalovat aplikace, vyhledat to, co potřebuje, a zároveň nastíní, na co si dát pozor. (Nutný vlastní tablet s OS Android!) Chystáme pro vás kurz v březnu 2023.

Plakáty ke stažení (* pdf)

Ceník

Kurz virtuální univerzity třetího věku
  • Kurzovné 500 Kč
Cena kurzu za 1 semestr - 6 lekcí.
Kurz semilské mini univerzity - 2022/2023 nerealizováno
  • Kurzovné 400 Kč
Cena kurzu za 1 semestr - 6 lekcí.
Trénování paměti
  • Kurz trénování paměti pro začátečníky 400 Kč
Cena za 5 lekcí.
Počítačový kurz
  • Jak na počítač? 400 Kč
  • Jak na tablet? 400 Kč
Cena za 6 lekcí.
Čtenářský klub
  • Čtenářský klub zdarma