Co vás může knihovna naučit?

Virtuální univerzita třetího věku

Posluchači VU3V se statusem důchodce studují v tříletém programu nazvaném „Svět kolem nás II.“ a rozčleněném do šesti semestrů. Garantem studijního programu je Česká zemědělská univerzita. Nabídka kurzů se tematicky různí napříč přírodou, společností, hobby a uměním dneška i dob dávno minulých. Setkání „studentů“ VU3V probíhá vždy jednou za 14 dní v úterý v knihovně, každý kurz obsahuje šest přednášek. Posluchači společně sledují předtočenou přednášku, vypracovávají úkoly a testy. Setkání jsou příležitostně doplněna například výletem do terénu nebo speciálními domácími úkoly k tématu, které pro skupinu vymýšlí lektorka VU3V a ředitelka knihovny v jedné osobě, Mgr. Jitka Šedinová. Po absolvování šesti různých kurzů získávají studenti Osvědčení o absolutoriu VU3V, přičemž se mohou zúčastnit slavnostní promoce v aule ČZU v Praze. Zájemci o pokračování ve studiu se přihlašují do nového cyklu přednášek.

Semilská mini univerzita

Trénování paměti

Žádanou stálicí mezi vzdělávacími aktivitami knihovny je Trénování paměti, interaktivní kurz s trenérkou paměti II. stupně certifikovanou Českou společností pro trénování paměti a mozkový jogging, Růženou Buchtovou. Trénink paměti je kombinací kognitivního tréninku a relaxujících psychomotorických cvičení se zapojením různých her. Účastníci si prostřednictvím koncentračního cvičení a používáním komplexních paměťových strategií (jako asociace a vizualizace) ve spojení s paměťovými technikami ověří, že jejich paměť je funkční. Trénink paměti prospěje každému bez rozdílu. Po úspěšném ukončení kurzu můžete navštěvovat klub absolventů, který při knihovně funguje, a nadále rozvíjí získané paměťové strategie. Spuštění kurzu plánujeme v roce 2024.

Čtenářský klub pro děti a mládež

Je ti 7 – 15 let? Líbí se ti knížky? Chceš se ponořit do jiných světů na jejich stránkách a prožívat fantastické příběhy? Máš chuť dozvědět se, co si o knížce myslí ostatní a podělit se o své myšlenky? Přihlas se do čtenářského klubu v knihovně! Kluby vedou knihovnice Jana Baánová a Marie Šimková, a těšit se můžeš na skvělý výběr nových titulů, tematické hry a tvoření a především na neuvěřitelné zážitky na stránkách knih! Schůzky dětí ve věku do 10 let probíhají každé pondělí od 16 hodin, klub pro děti od 10 do 15 let se schází ve středu od 17 hodin.

Počítačové kurzy

Jak na počítač? Chcete začít „kamarádit“ s počítačem a nevíte si rady? Cílem kurzu je usnadnit vám první kroky, ukáže vám základy e-mailové komunikace a vyhledávání na internetu. (Notebooky zapůjčíme.) Jak na tablet? Kurz je určen úplným začátečníkům. Pomůže vám zbavit se strachu, naučí vás zacházet s tabletem, ukáže, jak si nainstalovat aplikace, vyhledat to, co potřebuje, a zároveň nastíní, na co si dát pozor. (Nutný vlastní tablet s OS Android!) Chystáme pro vás kurz v březnu 2024.

Plakáty ke stažení (* pdf)

Ceník

Kurz virtuální univerzity třetího věku
  • Kurzovné 500 Kč
Cena kurzu za 1 semestr - 6 lekcí.
Kurz semilské mini univerzity - 2022/2023 nerealizováno
  • Kurzovné 400 Kč
Cena kurzu za 1 semestr - 6 lekcí.
Trénování paměti
  • Kurz trénování paměti pro začátečníky 400 Kč