Dnes otevřeno: Pro dospělé: zavřeno, Děti a mládež zavřeno Týdenní pracovní doba

Co vás může knihovna naučit?

Virtuální univerzita třetího věku

Posluchači VU3V se statusem důchodce studují v tříletém programu nazvaném „Svět kolem nás II.“ a rozčleněném do šesti semestrů. Garantem studijního programu je Česká zemědělská univerzita. Nabídka kurzů se tematicky různí napříč přírodou, společností, hobby a uměním dneška i dob dávno minulých. Setkání „studentů“ VU3V probíhá vždy jednou za 14 dní v úterý v knihovně, každý kurz obsahuje šest přednášek. Posluchači společně sledují předtočenou přednášku, vypracovávají úkoly a testy. Setkání jsou příležitostně doplněna například výletem do terénu nebo speciálními domácími úkoly k tématu, které pro skupinu vymýšlí lektorka VU3V a ředitelka knihovny v jedné osobě, Mgr. Jitka Šedinová. Po absolvování šesti různých kurzů získávají studenti Osvědčení o absolutoriu VU3V, přičemž se mohou zúčastnit slavnostní promoce v aule ČZU v Praze. Zájemci o pokračování ve studiu se přihlašují do nového cyklu přednášek.

Semilská mini univerzita

Témata virtuální univerzity třetího věku jsme velmi rychle vyčerpali, proto všem zvídavým a po vzdělání dychtícím nabízíme Semilskou mini univerzitu. Snažíme se vybírat atraktivní témata na doplnění nabídky České zemědělské univerzity a zaměřovat je na regionální prostředí. Letošním tématem je Architektura se zaměřením na české prostředí a regionální památky. Kurz je otevřen pro širokou veřejnost. Scházíme se opět jednou za 14 dní v 10 hodin dopoledne. Kurz vede kunsthistorička Mgr. Lenka Patková. Přihlášení bude možné na konci ledna do druhého semestru Architektura II.

Trénování paměti

Žádanou stálicí mezi vzdělávacími aktivitami knihovny je Trénování paměti, interaktivní kurz s trenérkou paměti II. stupně certifikovanou Českou společností pro trénování paměti a mozkový jogging, Růženou Buchtovou. Trénink paměti je kombinací kognitivního tréninku a relaxujících psychomotorických cvičení se zapojením různých her. Účastníci si prostřednictvím koncentračního cvičení a používáním komplexních paměťových strategií (jako asociace a vizualizace) ve spojení s paměťovými technikami ověří, že jejich paměť je funkční. Trénink paměti prospěje každému bez rozdílu. Schůzky probíhají každé pondělí od 17.15 v čítárně knihovny. Otevření dalšího kurzu plánujeme na jaro 2022. Po úspěšném ukončení kurzu můžete navštěvovat klub absolventů, který při knihovně funguje, a nadále rozvíjí získané paměťové strategie.

Kurz českého znakového jazyka

Kurz akreditovaný MPSV ČR pořádá Centrum zdravotně postižených Libereckého kraje ve spolupráci s Městskou knihovnou Semily. Úspěšní absolventi získají po ukončení kurzu osvědčení. Lektor kurzu: Mgr. Karel Redlich, Dis. Náplní kurzu je lexikální a gramatická stránka jazyka, jazykové a komunikační kompetence, komunikace s rodilými mluvčími (neslyšící hosté). Kurz aktuálně probíhá. Závěrečné zkoušky proběhnou zřejmě v říjnu 2021. O termínu nového kurzu vás budeme informovat!

Čtenářský klub pro děti a mládež

Je ti 8 – 12 let? Líbí se ti knížky? Chceš se ponořit do jiných světů na jejich stránkách a prožívat fantastické příběhy? Máš chuť dozvědět se, co si o knížce myslí ostatní a podělit se o své myšlenky? Přihlas se do čtenářského klubu v knihovně! Klub vede knihovnice Jana Baánová a těšit se můžeš na skvělý výběr nových titulů, tematické hry a tvoření a především na neuvěřitelné zážitky na stránkách knih! Schůzky probíhají každé pondělí od 16 hodin. Ke čtenářskému klubu se můžeš připojit kdykoliv v průběhu školního roku 2021/2022.

Počítačové kurzy

Jak na počítač? Chcete začít „kamarádit“ s počítačem a nevíte si rady? Cílem kurzu je usnadnit vám první kroky, ukáže vám základy e-mailové komunikace a vyhledávání na internetu. (Notebooky zapůjčíme.) Jak na tablet? Kurz je určen úplným začátečníkům. Pomůže vám zbavit se strachu, naučí vás zacházet s tabletem, ukáže, jak si nainstalovat aplikace, vyhledat to, co potřebuje, a zároveň nastíní, na co si dát pozor. (Nutný vlastní tablet s OS Android!) Otevření kurzů plánujeme na jaro 2022.

Plakáty ke stažení (* pdf)

Ceník

Kurz virtuální univerzity třetího věku
  • Hudební nástroje/Dějiny oděvní kultury 400 Kč
Cena kurzu za 1 semestr - 6 lekcí.
Kurz semilské mini univerzity
  • Architektura II 400 Kč
Cena kurzu za 1 semestr - 6 lekcí.
Trénování paměti
  • Kurz trénování paměti pro začátečníky 400 Kč
Cena za 5 lekcí.
Počítačový kurz
  • Jak na počítač? 400 Kč
  • Jak na tablet? 400 Kč
Cena za 6 lekcí.
Čtenářský klub
  • Čtenářský klub free