Dnes otevřeno: Pro dospělé: 9 - 17, Děti a mládež 12 - 16 Týdenní pracovní doba
02/06/2022

Vyhlášení výsledků literární soutěže

Městská knihovna Semily prozradila, kdo stanul na stupních vítězů v literární soutěži „Slovo je jako otisk tvého nitra.“

Slavnostní předávání cen proběhlo v kinosále Jitřenka ve čtvrtek 26. května za účasti starostky Bc. Leny Mlejnkové a také odborné poroty. Soutěžních prací se sešlo rekordních 71, zapojili se spisovatelé a spisovatelky ve věku od 8 do 75 let. Práce byly hodnoceny v rámci věkových kategorií: čtyři dětské a mládežnické, dvě dospělácké. Speciální kategorii tvoří poezie a tandemy – společná díla.

Knihovna udělila celkem 23 ocenění, slavnostním podvečerem provázela ředitelka Mgr. Jitka Šedinová. Jednotlivé kategorie vyhlašovaly porotkyně – za knihovnu Bc. Petra Luňáková a Jana Baánová, dále mladá spisovatelka a studentka scenáristiky Gabriela Jakoubková, a také starostka Bc. Lena Mlejnková. Mgr. Lucie Melichová a Mgr. Kateřina Čechová hodnotily vzdáleně. O podtržení slavnostní atmosféry večera se postaral hudební host Ondřej Zajpt se svým jazzovým příspěvkem. Ocenění získali diplom a věcné dary – za ceny do soutěže patří velké díky Knihkupectví a antikvariátu Fryč Liberec a městu Semily.

„Je to velká radost, když se v literární soutěži sejde sedmdesátka textů,“ podělila se o své dojmy starostka Lena Mlejnková. „Roste další generace spisovatelů, a to my čtenáři vítáme – je to záruka, že bude stále co číst.“

Každý ročník semilské literární soutěže je jedinečný. Na jedné straně se objevují texty od pravidelných přispěvatelů – je úžasné, že píšou dál a jsou ochotní se o své texty podělit, ač se třeba v předchozím ročníku neumístili. Na straně druhé se sejde řada prací od nových spisovatelů – ať už těch, kteří „dorostli“, a sotva se naučili psát, hned se chtějí podělit o své nápady, nebo dalších, kteří léta schraňovali své texty v šuplíku a konečně sebrali odvahu. Objevují se i „přespolní“ soutěžící – například cena za prvenství v mladší kategorii dospělých putovala až do vzdálené Příbrami.

Největší konkurence co do počtu prací panovala v kategorii nejmladší, 8-9 let (25 soutěžních textů). Takto hojně zastoupena bývala ve všech předchozích ročnících kategorie 10-12 let; ta letos překvapila nejen tím, že přihlášené texty bylo možné spočítat na prstech jedné ruky (a palec zbyl), ale také tím, že ji zcela ovládli mladí pánové. Teenagerovské kategorie nabídly čtenáři pohled do fantazie současných mladých; objevovaly se texty z populárních žánrů – fantasy, thriller, v kontrastu s niternými úvahami a lyrickými texty s přírodními motivy. Dospělácké kategorie byly převážně povídkové, nahlédnout jsme mohli i do ukázky z knížky pro děti nebo nadějného románu provoněného čokoládou.